Logo

13/03/2012

Ahtapot nasıl pişirilir?

Öncelikle güvendiğiniz bir balıkçıdan irice bir ahtapot alarak işe başlayalım.

Dondurulmuş ahtapot almaktan ise kaçınmayın.Tam tersine dondurucu ahtapotun etinin daha yumuşak olmasını sağlayacaktır. Eğer ahtapotun mürekkep kesesi üzerinde ise kafanın alt bölümünde olan bu keseyi dikkatlice kesip çıkarmakla işe başlayalım.

Ahtapotu deniz suyuyla bir kayanın üzerinde iyice dövüp, musluk suyu değdirmeden dondurucuya koyun ya da güneşte kurutmaya asın.

Donmuş veya değil… ilk iş mutfakta bütün olarak içine yerleştirebileceğiniz çapta bir tencere bulmak. Tencereye yarısına kadar gelecek şekilde içme suyu koyup kaynamaya bırakın.

Ahtapotu yıkayıp süzgece alım. Su kaynayınca bir yemek kaşığı kadar sirke ilave edip ahtapotu dikkatlice içine bırakın. Bu aşamada kesinlikle ‘tuz’ kullanmayın. Burada önemli olan ahtapotun hacminin suyu taşırmaması. Onun için tencerenin yarısını boş bırakmıştık zaten.

Ahtapotun grimsi rengi kaynar suya girer girmez, henüz ona bakarken kızılımsı hoş bir renk almaya başlayacaktır. Üzerine tencerenin kapağını aralık bırakarak kapatıp yaklaşık 20 dakika haşlayın. Bu zamanın sonunda ahtapotun iriliğine göre pişme süresi bitmiş oluyor. Yani orta büyüklükte bir ahtapot için 20 dakika, irice bir ahtapot için ise 30 dakika yeterli. 5 dakika kadar sonra almanız çok önemli değil ama 10-15 dakika. Daha pişirirseniz  pişme süreleri uzadığından eti sertleşir.

Pişme süresi biten ahtapotu tekrar kevgire alıp biraz ılınınca artık nerede kullanacaksanız ona göre işlem yapabilirsiniz.

Kategori: Balık Yemekleri
Etiketler: , , ,

3 Yorum var

 1. arzu doğan diyor ki:

  iğrençsiniz sanki yiyecek kıtlığı var gibi yaratıklara mı kaldınız ya

  • Gül diyor ki:

   Arzu hanım,bildiğiniz gibi Ahtapot’ta bir deniz mahsülüdür. Çok lezetli ve yararlıdır. Yaratık demeniz biraz korkunç olmuş :)

 2. Işıl Simten diyor ki:

  Arzu hanım, kimse bir diğerini yemek konusunda zorlayamaz ancak kısıtlı bir coğrafi alanda veya kültürde değil, bütün dünyada sevilerek tüketilen bir yiyeceğe ya da yiyen kişilere iğrenç demek pek de uygun olmamış.

Bir Yorum Ekleyin

Valid CSS!       Domain